Przeskocz do treści

Powiatowy Lekarz Weterynarii przypomina

psina

Powiatowy Lekarz Weterynarii w Wolsztynie PRZYPOMINA,

Letnie upały dokuczliwie dotykają również zwierzęta gospodarskie i domowe. Ustawa o ochronie zwierząt (Dz.U.2013.856 j.t.) mówi, że :

  • Art.9, ust.1. „kto utrzymuje zwierzęta domowe ma obowiązek zapewnić im pomieszczenie chroniące je przed zimnem, upałami i opadami atmosferycznymi, z dostępem do światła dziennego, umożliwiające swobodną zmianę pozycji ciała, odpowiednią karmę i stały dostęp do wody”;
  • Art.12, ust.1. „kto utrzymuje zwierzęta gospodarskie jest obowiązany do zapewnienia im opieki i właściwych warunków bytowania"
  • Art.6, ust.2,  Przez znęcanie się nad zwierzętami należy rozumieć zadawanie albo świadome dopuszczanie do zadawania bólu lub cierpień, a w szczególności:

    pkt 19)  utrzymywanie zwierzęcia bez odpowiedniego pokarmu lub wody przez okres wykraczający poza minimalne potrzeby właściwe dla gatunku.

 

Zwierzęta gospodarskie przebywające w budynkach inwentarskich czy też na pastwiskach zazwyczaj mają zapewniony dostęp do wody. Jednak właściciele domowych i podwórkowych czworonogów zapominają o postawieniu im miski z czystą, świeżą wodą i jej regularnym uzupełnianiu. Zwierzęta powinny mieć stały i swobodny dostęp do świeżej wody.

Dodatkowo każde zwierzę powinno mieć możliwość schronienia się w zacienionym, chłodnym miejscu, gdyż długie przebywanie zwierzęcia w nasłonecznionym miejscu może skończyć się przegrzaniem, udarem cieplnym lub poparzeniem. Dlatego też buda dla psa powinna być zlokalizowana w miejscu zacienionym, żeby do minimum ograniczyć ryzyko wystąpienia uciążliwych objawów związanych z nadmiarem promieni słonecznych.

W żadnym wypadku nie wolno podczas upału zostawiać zwierzęcia w zamkniętym samochodzie! Zamknięty samochód działa wtedy jak piekarnik – temperatura wewnątrz pojazdu rośnie bardzo szybko, może osiągnąć nawet 70 stopni Celsjusza, co w skrajnych przypadkach może spowodować uduszenie i śmierć zwierzęcia.

Wprowadzanie psa na spacer najlepiej zaplanować na wczesne godzinny poranne i wieczorne, kiedy powietrze jest chłodne. Podróże zwierząt samochodem należy ograniczyć do minimum. Na długim spacerze zwierzę powinno mieć zapewnioną wodę, dodatkowo podczas podróży samochodem należy robić częste przerwy.

Pamiętajmy również o zwierzętach bezdomnych. Jeśli widzimy zwierzę bezdomne należy dokonać zgłoszenia do odpowiedniej placówki (urząd gminy). Jednak do czasu przyjazdu odpowiednich służb wystaw bezdomnemu zwierzęciu miskę z wodą.

Dodaj komentarz